1PCS Three Phase Bridge Rectifier 100A MDS100A1600V
★★★★★ 4.1 126 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.sequoiachristian.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Diodes RectifiersMDS100A 3-Phase Diode Bridge Rectifier Diode Bridge 100A 1600V MDS100A1600V3 Materials for choosing: Copper/Brass/AluminumFeatures:Conversion of an alternating current input into a direct current outputWell welded structure with good temperature and power cycling abilityLarge over-current capacity, good heat dissipation and low voltage dropIsolated mounting base 2500VWelding machineSpace and weight savingsSpecifications:Material: Metal, plasticModel: MDS100AMaximum Average Forward Rectified Current: 100AVoltage: 1800V/1600V/1200V/Phase: 3-phasePin: 5Size: 8*4*3cm/3.1*1.6*1.2inHole Diameter: 0.6cm/0.2inQuantity: 1Weight: 132g(approx.)Package Includes:5 x Bridge RectifiersApplication1.AC/DC Motor drives3.Welding Machine4.DC supply for PWM inverter
  • Diodes Rectifiers
Brand JUCMJXQEQ
Model JUCMJXQEQ
Item Weight 1.76 ounces
Manufacturer JUCMJXQEQ
Item model number JUCMJXQEQ
Package Dimensions 1.18 x 0.79 x 0.39 inches
Manufacturer Part Number JUCMJXQEQ
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
126 ratings | 52 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (97)
4 stars
7% (9)
3 stars
4% (5)
2 stars
2% (3)
1 star
10% (13)